Национален план за възстановяване и устойчивост. Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд–етап I
Информация за кандидатстване за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“, финансирана със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Презентацията можете да изтеглите от тук.
Линк към платформата за електронно кандидатстване ИСУН: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/dbc86350-cccd-414a-a175-a1d440952525
Допустими за финансиране са всички многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС) и са проектирани преди 26 април 1999 г.
Многофамилните жилищни сгради, които се управляват по реда на ЗУЕС са тези, в които броят самостоятелни обекти са най-малко четири и принадлежат на повече от един собственик. Сградата следва да е жилищна и да е предназначена за постоянно обитаване, в която най-малко 60 на сто от нейната разгъната застроена площ се заема от жилища.
По настоящата процедура, която представлява първи етап от изпълнението на подмярка „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“, не се изисква съфинансиране от крайния получател на средствата – интензитетът на помощта е 100%.
Срокът за кандидатстване по етап І е 31.05.2023 г.
*Забележка! Краен срок за подаване на документи за кандидатстване в общината е 10.05.2023 г. Това се налага поради необходимото технологично време за проверка, окомплектоване, разработване на проектно предложение и изпращане на документите от страна на Община Костенец към програмата – по препоръка на Националното сдружение на общините.
Лимитът определен за 215 общини, попадащи в дефиницията за селски район в т.ч. Костенец е 15 000 000 лв. Минималният размер на заявените средства по всеки индивидуален проект е 50 000 лева.
Максималният размер на заявените средства по всеки индивидуален проект за сграда/ блок-секция не може да надхвърля 9 500 000 лева.
Ако един блок, блок-секция или многофамилна жилищна сграда реши да кандидатства, първо трябва да създаде Сдружение на собствениците при условията и реда на чл. 25, ал. 1 на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). За целта се свиква общо събрание на собствениците (учредително събрание).
Съгласно условията на програмата, при наличие на свързано строителство при кандидатстващи няколко блок-секции в една сграда, следва да се регистрира едно сдружение на собствениците и да се кандидатства с общо проектно предложение.
Следваща важна стъпка е изборът на лицензирани фирми, с които Сдружението на собствениците трябва да сключи договор за извършване на енергийно и техническо обследване на сградата. Наличието на обследване за енергийна ефективност и установяване на техническите характеристики свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1 (т. 1 – 5) и ал. 3 от ЗУТ (включително Сертификат за Енергийна ефективност на сградата в експлоатация, в съответствие с актуалната към момента на кандидатстване наредба по чл. 48 от ЗЕЕ и технически паспорт) е условие за кандидатстване по настоящата процедура.
Разходът за тези дейности следва да се заплати предварително от собствениците на жилища. Средствата ще бъдат възстановени, ако проектното предложение бъде одобрено. Максималната сума на квадратен метър, която се покрива от бюджета на програмата за изпълнението на двете услуги, заложена в проекта на насоките за кандидатстване, е в размер на 6,28 лева с ДДС. От обследващите фирми ще изискат от собствениците да предоставят информация относно потреблението и разходите за ток, парно, газ и/или друг източник на енергия, за период от 3 години назад. Пълният списък на фирмите в страната, които извършват енергийно обследване на сградите, вписани по чл. 44 ал. 1 от ЗЕЕ, е достъпен на интернет страницата на Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Следващата стъпка, която трябва да направи Сдружението на собствениците е да свика ново общо събрание на сдружението на собствениците, за да бъдат взети следните решения:
– за кандидатстване на сградата за обновяване по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ по инвестиция „Енергийна ефективност в сграден фонд“ на Националния план за възстановяване и устойчивост;
– за подаване на Заявление за участие в общината за целите на обновяване на сградата и упълномощаване на Управителя/Председателя на УС да попише Споразумение за партньорство;
– за осигуряване съгласието на всички собственици да осигурят достъп по предварително съгласуван график (между СС/ССО и външни изпълнители) до всеки самостоятелен обект от етажната собственост;
– съгласие за изпълнение на предложените в резултат на техническото и енергийното обследване допустими дейности, съгласно правилата на процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ по инвестиция „Енергийна ефективност в сграден фонд“ на Националния план за възстановяване и устойчивост, в това число всички мерки, необходими за привеждане на сградата в съответствие с нормативните минимални изисквания за енергийна ефективност.;
– за сключване на Споразумение за партньорство между СС и общината при условията на процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ по инвестиция „Енергийна ефективност в сграден фонд“ на Националния план за възстановяване и устойчивост;
– определяне на лице (техническо лице или представляващия сдружението), което да бъде упълномощено да представлява СС при изпълнение на следните функции: упражнява контрол при приемането на изработения технически проект, изпълнените СМР от името на СС;
След като всички необходими документи бъдат изготвени, Сдружението на собствениците подава Заявление за участие по програмата към общината, на чиято територия се намира сградата.
Към Заявление за участие се прилагат:
– Справка за собствениците на самостоятелни обекти (ССО);
– Покана за свикване на Общо събрание на Собствениците на сдружение;
– Протокол от залепване на поканата за ОС на СС;
– Протокол от Общо събрание на Сдружение на собствениците;
– Декларация за минимални и държавни помощи /ако е приложимо/;
– Декларация за съгласие от нечленуващите в Сдружението на собствениците /ако е приложимо/;
– Документация от обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура, и издаден Сертификат за Енергийна ефективност на сградата в експлоатация, в съответствие с актуалната към момента на кандидатстване наредба по чл. 48 от ЗЕЕ;
– Документация от изготвено обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1 (т. 1 – 5) и ал. 3 от ЗУТ и на технически паспорт на сградата;
В случай че в сградата се извършва стопанска дейност е необходимо собственикът на конкретния самостоятелен обект да представи попълнено и подписано Приложение № 3 – Декларация за минимални и държавни помощи.
Решенията се вземат с мнозинство не по-малко от 67% от представените идеални части в сдружението. Решенията на сдружението се внасят за приемане от общото събрание на собствениците, когато в сдружението не членуват всички собственици на самостоятелни обекти в сградата. Управителният съвет (управителят) на сдружението свиква общо събрание на собствениците по реда на раздел ІІ от ЗУЕС. В този случай членовете на сдружението участват в общото събрание на собствениците или определят представител, който гласува с дял, равен на идеалните части, с които е взето решението в сдружението.
Когато сдружението е учредено от всички собственици на самостоятелни обекти в сградата, общото събрание на сдружението има и правомощията на общото събрание на собствениците.
Образци на документи за регистриране на Сдружение на собствениците можете да изтеглите от тук.
Изисквания, относно предложените енергийни мерки от приложените Сертификати за ЕЕ: След изпълнение на енергоспестяващи мерки (ЕСМ) сградите следва да постигат клас на енергопотребление „В” или по-висок. Задължително изискване е след изпълнение на мерките в многофамилната сграда да се постигне минимум 30% спестяване на първична енергия.
Съгласно утвърдена процедура за оценка на подадените заявления за участие, екипът извършил проверката на постъпилата документация, при положителна оценка, ще покани съответните сдружения да сключат Партньорско споразумение с общината.
Партньорствата, създадени за целите на настоящата процедура, не е необходимо да бъдат регистрирани в съда.
Проектът се изготвя от общинската администрация, която като водещ партньор носи финансова и административна отговорност.
Подадените проектни предложения подлежат на оценка съгласно критериите на процедурата, сред които са постигане на по-висок процент спестена първична енергия, очаквано годишно намаляване на вредните емисии, ниво на ангажираност на собствениците към изпълнение на проекта и др.
Повече точки ще получат проекти, при които многофамилната сграда е с по-голяма разгъната застроена площ, постига клас енергопотребление „А“ или „сграда с нулево потребление на енергия“, след изпълнение на мерките за енергийна ефективност.
Максималният брой точки, който може да получи един проект е 140. Проекти, които са събрали под 72 точки, няма да бъдат разглеждани.
Допустимите дейности за финансиране са:
Дейности по изпълнение на мерки за енергийна ефективност, които са предписани като задължителни за сградата в обследването за енергийна ефективност:
- по външните сградни ограждащи елементи: подмяна на дограма (прозорци, врати, витрини и др.); топлинно изолиране на външните ограждащи елементи (външни стени, покриви, подове и др.).
- по системите за поддържане на микроклимата:
- изграждане на системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми източници за енергийните потребности на сградата, допустими са само такива за обезпечаването на енергийното потребление на сградата. Изграждането на съоръжение за производство на енергия от ВИ е допустимо, само ако съоръжението за производство на енергия от ВИ ще бъде собственост на крайния получател и произведената енергия ще се използва за нуждите му.;
- ремонт, модернизация или подмяна на амортизирани общи части на системите за отопление, охлаждане и вентилация на сградата за повишаване на енергийната ефективност, в границите на вътрешната отоплителна инсталация
- реконструкция на вертикалната система за отопление в хоризонтална, като се осигурява индивидуално отчитане на разхода на топлина за всеки собственик на самостоятелен обект в сградата;
- ремонт или подмяна на електрическата инсталация в общите части на сградата и изпълнение на енергоспестяващо осветление в общите части;
- инсталиране на система за автоматизирано централизирано управление на осветлението в общите части на жилищната сграда;
- поставяне/инсталиране на системи за оползотворяване на енергия от възобновяеми енергийни източници за енергийните потребности на сградата и батерии за съхранение на енергия, бойлери за гореща вода към общите части на системата (не за индивидуално ползване), ако са предписани в енергийното обследване;
- съпътстващи строителни и монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на сградата в резултат на изпълнените мерки с енергоспестяващ ефект. Съпътстващите строителни и монтажни работи са свързани единствено с възстановяването на първоначалното състояние, нарушено в резултат на обновяването на общите части и на подмяната на дограма в самостоятелния обект.
- ремонт на покрив (скатен или плосък покрив), който може да включва дейности по възстановяване на покрития, хидроизолация, обшивки, водоотвеждаща система – допустимо само при предписана в енергийното обследване енергоспестяваща мярка „Топлоизолация на покрив“;
- СМР, свързани с безопасната експлоатация на сградите и са предписани като задължителни в техническия паспорт на сградата и СМР, които са нормативно необходими за въвеждане на сградата в експлоатация:
- СМР свързани с отстраняване на локални дефекти и повреди, които не нарушават общата конструктивна устойчивост на сградите, но в същото време създават опасност за преките ползватели или неотстраняването им би довело до по-сериозни промени в носещата конструкция на сградата в бъдеще;
- СМР свързани с осигуряване на пожарна безопасност, ремонт/подмяна на мълниезащитна и заземителна инсталация, осигуряване на достъпна архитектурна среда.
Допустими за финансиране са и следните съпътстващи дейности:
- Извършване на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура;
- Изготвяне на обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1 (т. 1 – 5) и ал. 3 от ЗУТ и на технически паспорт на сградата;
- Изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор (лица от регистъра по чл.44 ал. 1 от Закона за енергийна ефективност) след приключване на дейностите по изпълнение на СМР;
- Изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ;
- Авторски и строителен надзор съгласно ЗУТ;
- Въвеждане на обекта в експлоатация;
- Публичност и информация на проекта;
- Организация и управление на проекта.
Максимални стойности за предвидените дейности:
Документи за регистрация на сдружение на собствениците и вземане решение за кандидатстване:
Приложение 1 Покана за свикване на ОС учредяване на СС
Приложение 2 Протокол от залепване на поканата учредяване на СС
Приложение 3 Протокол от ОС за учредяване на СС
Приложение 4 Споразумение за създаване на СС
Приложение 6 Покана за свикване на ОС на СС
Приложение 7 Протокол от залепване на поканата за ОС на СС
Приложение 8 Протокол от ОС на СС
Приложение 9 Декларация – нечлен на СС
Приложение 10 Покана за свикване на ОС на собствениците (ЕС)
Приложение 11 Протокол от залепване на поканата за ОС на собствениците (ЕС)
Приложение 12 Протокол от ОС на собствениците (ЕС)
Документи за информация и приложения за попълване при кандидатстване по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“:
Насоки за кандидатстване (окончателни) 20.12.2022 г.
Приложение 1 Декларация изисквания по Механизма за възстановяване и устойчивост
Приложение 2 Споразумение за партньорство
Приложение 3 Декларация за държавни и минимални помощи
Приложение 4 Заявление за участие
Приложение 6 Договор за финансиране
Приложение 7 Финансова идентификация
Приложение 8 Указания формуляр за кандидатстване
Приложение 9 Схема минимални помощи
Приложение 10 Условия за изпълнение
Приложение 12 Декларация местообитания